ciekawostki
WarsztatTurboCiekawostkiWynalazkiDojazdPo godzinach
 

Podtytuł

Potrzeba matką wynalazku. Tak w moim przypadku można powiedzieć o budowie szlifierki do ostrzenia narzędzi skrawających - wierteł, frezów i noży tokarskich.

prezentacja

Przedstawiam w fotograficznym skrócie moje zmagania.

lit.postanowiłem zbudować własnymi siłami prostą szlifierkę narzędziową. Wykorzystałem do tego celu silnik elektryczny trójfazowy 400V o mocy 570W. W miejsce zdemontowanego wentylatora zamocowałem uprzednio wytoczony zabierak w celu umieszczenia na nim drugiej tarczy szlifierskiej. Silnik zamocowałem do masywnego żeliwnego wspornika - stara podstawa od wiertarki warsztatowej. Pod szlifierką zostanie zamocowane imadło krzyżowe, które będzie realizowało posuwy wzdłużne osi „X” i poprzeczne osi„Y”
(kliknij na zdjęcie obok)

widok podstawy szlifierki
Toczenie żeliwnych kółek

lit.zakupione przeze mnie imadło krzyżowe było wyposażone w lichej jakości korbki, które nie zapewniały płynnego posuwu przy pokręcaniu. Sposobem na wyeliminowanie tej niedogodności było dorobienie nowych okrągłych pokręteł. Do tego celu wykorzystałem „surowe” żeliwne odlewy kółek nieznanego przeznaczenia - coś znalezione na złomie. (kliknij).

lit.po wytoczeniu kółek o średnicy 100mm i szerokości 25mm zamocowałem je kolejno na podzielnicy. Podzieliłem obwód na dwadzieścia części, co dało dwadzieścia wrębów i tyleż samo grzbietów. Moim zdaniem kształt przyjazny dla dłoni dorosłego człowieka. (kliknij)

wytoczone kółka
Frezowanie wrębów

lit.frezem palcowym o średnicy
14mm wjechałem w materiał kółka na głębokość 3mm. To zupełnie wystarczy dla uzyskania dobrego chwytu dłonią. (kliknij)

lit.efekt końcowy jest widoczny na zdjęciach obok. W celu złagodzenia krawędzi całość ogradowałem na stalowej szczotce obrotowej. Pozostało jedynie wiercenie otworów w piastach o średnicy 5mm pod kołki osadcze. (kliknij)

Gotowe pokrętła
Montaż do imadła krzyżowego

lit.kółka, którymi zastąpiłem małe korbki, zamocowałem na końcach śrub trapezowych małymi kołkami rozporowymi. (kliknij)

lit.nowe pokrętła dobrze pasuja do dłoni i umożliwiają płynny posów sanek zarówno wzdłuż jak i w poprzek. Teraz mogę przystąpić do zrobienia obrotnicy w podstawie starywu. (kliknij)

C.d.n.

Stolik z pokrętłami
powrot do spisu treści